Ukončenie živnosti a daňové priznanie spolu do značnej miery súvisí. Ak končíte s podnikaním, nevyhnete sa absolvovaniu určitých daných postupov, ktoré s tým bezpodmienečne súvisia. S ukončením živnosti sa spája aj podanie daňového priznania o dani z príjmov do určitého obdobia od ukončenia podnikania. V dnešnej modernej a pokrokovej dobe sa môžete vyhnúť návšteve úradov osobne a využiť komunikáciu s nimi elektronicky formou online. Nie je potrebné uhradiť žiadny povinný poplatok. O ukončení živnosti budete informovaní písomným oznámením.
Ako na to, aby ste sa už nemuseli venovať podnikateľským činnostiam a povinnostiam s nimi spojenými, ktoré vám už nedávajú zmysel a radi by ste sa uberali novou životnou cestou. V prvom rade je nevyhnutné vyplniť formulár s názvom Oznámenie o ukončení živnosti Vyžaduje sa uviesť údaje o živnostníkovi, vrátane rodného čísla, identifikačného čísla a podobne. Ďalej je potrebné vypísať predmet alebo predmety podnikania do už vytvorených tabuliek. Formulár potvrdíte vaším podpisom k dátumu, ktorý sa vzťahuje na daný deň.
Oznámenie o ukončení živnosti je potrebné predložiť na príslušný Okresný úrad. Odbor živnostenského podnikania následne informuje daňový úrad o ukončení živnosti. Nasleduje zrušenie registrácie na daň z príjmov, prípadne na daň z pridanej hodnoty, ak sa vzťahuje tento typ dane na živnostníka. Odbor živnostenského podnikania informuje aj zdravotnú a sociálnu poisťovňu. Ak máte určité nejasnosti a pochyby a chcete sa vyvarovať možným komplikáciám a problémom, ktoré môžu nastať pri danom procese, kontaktujte nás s vašimi dotazmi. Usmerníme vás a poskytneme cenné informácie, rady a postupy pre uskutočnenie jednotlivých krokov pre váš konkrétny prípad. Pri vedení jednoduchého účtovníctva sa vyžaduje uzavretie účtovných kníh a vypracovanie účtovnej závierky.
Živnostník sa ukončením živnosti stáva nezamestnaným, zamestnancom alebo samoplatiteľom. Možnosti na realizáciu tu stále boli a sú, či už podnikáte alebo nepodnikáte.